Pilates

TÖRTÉNET
Joseph Pilates 1880-ban született Düsseldorf közelében. Módszere kifejlesztésében a gyermekként betegeskedő, törékeny testének megerősítése játszott szerepet, hiszen már korán felfedezték, hogy asztmában és légúti megbetegedésben szenved. Pilates minden után érdeklődött, ami a testi
tréninggel és a rehabilitációval kapcsolatos volt, programját a „Kontroll művészetének”nevezte.
Joseph Pilatesnek az volt a komoly meggyőződése, hogy az ember olyan öreg, amilyennek a hátgerincét érzi. Aki 30 évesen merev és megmozdíthatatlan, öregnek, míg, aki 60 évesen ruganyos és erős, fiatalnak hat.
Az ő programja ezért nyújtó és erősítő gyakorlatokból áll, amelyek elsősorban a test középpontjára koncentrálnak. Bár a karok és a lábak is mozognak, a mozgásfolyamat a központban kezdődik, és ezután gyűrűzik kifelé a végtagokba.

A PILATES-MÓDSZER CÉLJA
Minden Pilates-gyakorlat folyamatos, tartási pozíció nélküli. Cél, hogy azt a mozgásfolyamatot tökéletesítse, amely a dinamikát fokozza és az annál felhasznált izomerőt a leggazdaságosabbá tegye. A Pilates-tréning döntő ismertetőjelei a mozgáskontroll és a koncentráció.
A pilates rendszeres gyakorlása javítja a tartást, segíti a helyes testtudat kialakulását, nyújtja az izomzatot, a mozdulatok kifinomultabbá és kecsesebbekké válnak. Edzi a testet és a szellemet is.

CENTRUM
Gyakran úgy tűnik, mintha a gyakorlatokat csupán a lábak és a karok izomerejével valósítanánk meg. Mindenesetre a centrum ereje nélkül (has, alsó háti szakasz, far, medence) - melyeket Pilates „Powerhouse”-nak (Erőközpont) nevezett- nem lenne lehetséges a mozdulatok ellenőrzése, precizitása, megtartása és helyes irányítása a belső energia által. A Pilates-gyakorlatokra fordított teljes energia a Powerhouse-ból indul ki és egészen kiáramlik a végtagok felé. (Brooke Siler, Karcsúság és szépség a Pilatessel)

LÉGZÉS
A tüdő belsejéből induló tökéletes be- és kilégzés által a test oxigénellátása javul. A teljes szervezetünk energiával és élettel telítődik meg. A légzés javítja a mozgás végrehajtásához szükséges koncentrációt, így annak hatását is. Ezen kívül a tudatos légzés segítségével levezethetjük a stresszt és megnyugtathatjuk testünket.

 


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése